Aparaty kompaktowe

Podczas urodzin, rodzinnych świąt, urlopu z przyjaciółmi czy pierwszego roku szkolnego dziecka najlepiej sprawdza się aparat kompaktowy – mały aparat, który mieści się w kieszeni i dzięki bardzo zaawansowanej technologii robi profesjonalne i szybkie zdjęcia. Tego typu sprzęt jest świetnym rozwiązaniem dla amatorów fotografii, którzy nie szukają zbędnych i zaawansowanych funkcji, a wręcz prostego, a przede wszystkim taniego aparatu fotograficznego.

Aparat kompaktowy jest poręczny i łatwy w obsłudze

Aparat kompaktowy jest poręczny i łatwy w obsłudze

Etymologia nazwy aparatu kompaktowego wywodzi się z angielskiego „compact camera”. Pod tym określeniem od połowy lat 30 XX wieku kryje się niewielkich rozmiarów i o prostej budowie aparat fotograficzny. Główną cecha tego typu aparatów, jest stałoogniskowy, lub zmiennoogniskowy, ale niewymienny obiektyw. W odróżnieniu od takiego rozwiązania, lustrzanki czy niektóre aparaty cyfrowe posiadają body, z możliwością zmieniania obiektywu i przestawiania na mikro czy makro. Co jest znamienne dla aparatów kompaktowych, to umieszczenie celownika nad obiektywem. Pierwszym aparatem kompaktowym był mały, seryjnie produkowany w Stanach Zjednoczonych Kodak Brownie. Kolejnym krokiem było wprowadzenie filmów małoobrazkowych typu 135, a także wizjera i dalmierza, prekursorem w tej dziedzinie były niemieckie aparaty Leica. Kolejnym impulsem do wprowadzania zmian były lustrzanki małoobrazkowe, korzystano bowiem z rozwiązań wykonywania bardziej profesjonalnych zdjęć i na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych aparaty kompaktowe wyposażono w:

  • światłomierz,
  • autofocus
  • czy pomiar punktowy.

Aparaty te były więc bardziej zautomatyzowane, a także przygoda z nimi dostarczała coraz więcej wrażeń i emocji. W kolejnych unowocześnieniach wprowadzono:

  • silnik przewijający film,
  • samowyzwalacz,
  • obiektyw zmiennoogniskowy,
  • a nawet czytnik kodu DX, służącego przede wszystkim do ustawiania czułości, długości filmu czy samej tolerancji na naświetlenie.

Podobnie, jak aparaty cyfrowe, małe kompakty posiadały także wbudowaną lampę błyskową, co było udogodnieniem pod względem robienia zdjęć nocnych czy przy nikłym oświetleniu. Do lat dziewięćdziesiątych aparaty kompaktowe miały możliwość tylko i wyłącznie robienia zdjęć na kliszy. Od lat dziewięćdziesiątych zaczęto produkować aparaty cyfrowe kompaktowe, które aż do dzisiaj skutecznie unowocześniano. Dzisiejsze aparaty cyfrowe kompaktowe w dużej mierze przypominają profesjonalne lustrzanki. Kompaktowy aparat jest lekki i mały, dlatego obecnie zyskał miano też aparatu kieszonkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *